Профілактика захворювань серцево-судинної системи у дітей

Хвороби серцево-судинної системи це проблема не тільки дорослих людей. Вони часто виникають і у зовсім маленьких дітей. Згідно зі статистикою частота серцево-судинних захворювань в Україні зросла майже в 3 рази за останні п’ять років, ця тенденція простежується і у дітей. На це впливають погана екологія, неякісне харчування, неправильний спосіб життя, стреси. Багато дітей з хворобами серця і судин стають інвалідами.

Батьки, які вважають профілактику цих захворювань у дитини – питанням не першої важливості, роблять помилку. Адже здоров’я серця і кровоносних судин в зрілому віці багато в чому залежить від вжитих заходів на перших роках життя.

Захворювання серцево-судинної системи можуть з’явитися в будь-якому віці. Спровокувати їх виникнення може як інфекційне захворювання у дитини, так і перенесені хвороби матері під час вагітності. До поширених дитячих захворювань серцево-судинної системи можна віднести: аритмію, синдром вегето-судинної дистонії, запальні захворювання серця,  вади та аномалії розвитку серця та судин. Найпоширенішими хворобами серцево-судинної системи в підлітковому віці є: пролапс двостулкового клапана, нейроциркуляторна дистонія, вегето-судинна дистонія.

Будь-яке з цих станів вимагає ретельного контролю та обстеження. Правильне лікування і поради лікаря допоможуть побороти недугу на ранній стадії. В іншому випадку вікові зміни можуть стати причиною серйозних серцево-судинних захворювань. Для того щоб проблеми з серцем і судинами не затьмарювали життя дорослої людини, з дитинства варто дотримуватися ряду рекомендацій.

Раціональне харчування.

Правильне харчування дитини сприяє профілактиці ожиріння, підтримці нормального артеріального тиску, необхідного рівня холестерину і глюкози в крові. Найбільші ризики розвитку ожиріння у дітей – в перший рік життя, в 5-6 років, в період статевого дозрівання. Виключно грудне вигодовування до 5 – 6 місяців – це найкраща турбота про серце новонародженого малюка.

Важливо, щоб раціон дитини був повноцінним і включав продукти з різних груп. Також важливо правильно організувати режим прийому їжі. Дітям необхідні три повноцінних прийому їжі та два перекуси – на другий сніданок і полудень. Потрібно звести до мінімуму споживання дитиною солі (до 5 г). Постійне вживання солоної їжі є чинником ризику розвитку артеріальної гіпертонії.

Характер харчування дитини визначається, перш за все, сім’єю. Тому важливо закласти здорові сімейні звички харчування – наприклад, звички до споживання великої кількості овочів і фруктів, недосолювати їжу, використання рослинного масла, каш з цілісних злаків, продуктів із знежиреного молока.

З додатковою інформацією про правильне харчування дитини  можно ознайомитися в розділі «Новини» на веб-порталі лікарні (http://www.zmbdl5.zp.ua/запорука-здоровя-дитини-правильне/).

Фізична активність.

Проблема фізичного розвитку особливо актуальна в сучасному світі. Основним дозвіллям дітей тепер є не футбол у дворі, а комп’ютерні ігри. Часто дитину в дитячий сад або школу відвозять на машині, що істотно полегшує життя, але при цьому виключає навіть невелике фізичне навантаження. 

Малорухливий спосіб життя і відсутність фізичної активності знижує інтенсивність ок ислювальних процесів в серце, змінюється нейрогуморальна регуляція органів і тканин, призводить до накопичення надмірної ваги і ожиріння. 

Для профілактики проблем з серцем діти старше 2 років повинні отримувати помірне фізичне навантаження як мінімум 30 хвилин в день щоденно. Наприклад, Ви можете запропонувати своїй дитині: щоденні піші прогулянки,  їзду на велосипеді, відвідування плавального басейну,  ігрові види спорту в секції, заняття танцями 2 рази на тиждень.

Відмова від шкідливих звичок.

Про проблему куріння потрібно замислюватися ще в дитячому віці. Якщо курить хтось із батьків маленької дитини, малюк і сам стає курцем, тільки пасивним. Крім того, діти батьків, які палять частіше страждають на бронхолегеневі захворювання, отити.

Куріння, вживання пива і алкоголю занадто часто зустрічається серед підлітків. Важливу роль відіграє своєчасна інформованість про наслідки згубних звичок, бесіда з батьками та їх особистий приклад, пропаганда здорового способу життя. Якщо ви не могли кинути палити для себе, спробуйте це зробити заради дитини.

Консультації фахівців, зокрема, з питання недопущення шкідливих звичок можна отримати у відділенні медичної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді»  та на веб-порталі: https://zpkdm5.jimdo.com/.

Регулярне обстеження.

Будь-якому, навіть здоровій дитині на першому році життя бажано провести ЕКГ та УЗД серця, і переконатися що відсутні будь-які приховані патології. Далі, якщо ваш малюк росте здоровим з профілактичною метою ЕКГ необхідно пройти перед надходженням в дитячий сад або спортивну секцію, а далі перед школою. 

Якщо ваша дитина перехворіла на гнійну ангіну, скарлатину, мононуклеоз, важкий грип необхідно найближчим часом після одужання пройти ЕКГ та звернутися до кардіолога.

Якщо у дитини чи її батьків є якісь скарги, турбують якісь симптоми, а також, якщо обтяжена спадковість по серцево-судинним захворюванням, то слід, не відкладаючи звернутися до спеціаліста. Лікар проведе огляд і при необхідності призначить потрібні обстеження.

Почніть піклуватися про здорове серце вашої дитини вже сьогодні і це допоможе йому стати активним і успішним людиною в майбутньому.

Автор статті: дитячий лікар-кардіоревматолог Пасечник О. В. 

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня №5
Нам важлива ваша думка і ми будемо вдячні за відгуки, вони допоможуть нам ставати краще заради здоров'я дітей!